Rally Saaremaa 2014

Rally Saaremaa 2014

Sarema ralis – varžybos į kurias susirenka bene gausiausias dalyvių būrys Pabaltijo šalyse. Šiemet užsiregistravusių dalyvių sąrašas gerokai perkopė 100 ir starto rikiuotėje galėjome išvysti 147 dalyvių ekipažus. Šios varžybos idomios ne tik tuo, kad čia susirenka gausus dalyvių būrys, bet ir tai, kad Saaremaa saloje yra specifinė kelio danga skirtingai nei žemyninėje Estijos dalyje. Palijus, vanduo ant kelio gali išsilaikyti keleta dienų per kurias toliau ne lyjant ji neišdžiūsta, o eant sausai dangai, žvyrkelis vietomis atrodo lyg betonas, o važiuojant automobiliu ir stipriai stabdant atsiranda juodi dryžiai, lyg ant asfalto dangos.

Šiose varžybose dalyvavome ir mes „EAMV Motorsport“ komanda, jose aptarnavome vieno greičiausių Pabaltijo ir Rusijos ralio pilotų ekipažą – Aleksėjų Lukyanuką ir Aleksėjų Arnautovą su mūsų dirbtuvėse ruoštu „Mitsubishi Lancer EVO X“ automobiliu. Taigi apie viską iš pradžių.

Rugsėjo mėnesį vykusiame priešpaskutiniame Estijos ralio čempionato etape Tartu ralyje mūsų komandos ekipažas iškovojo pirmą vietą klasėje ir pirmą vietą absoliučioje ralio įskaitoje, kas užtikrino čempionų titulus 2014 metų Estijos ralio čempionate N4 klasėje, tačiau po šių varžybų laukė dar vienas išbandymas Saaremaa saloje Estijoje. Šiame ralyje sprendėsi absoliutus Estijos ralio čempionato titulas, kitaip tariant turime pasiekti finišą lyderių gretose, kad užsitikrintume 2014 metų Estijos ralio čempionato titulą.

Iškart po Tartu ralio ėmėmės pasiruošimo darbų prieš ateinantį Saaremaa ralį. Kaip ir po kiekvienų varžybų automobilį prižiūrintis personalas jį kruopščiai patikrino ir viską paruošė varžyboms. Viską turime atlikti nepriekaištingai , kitaip čempionų titulą matysime, kaip savo ausis.

Ketvirtadienį ryte iš Vilniaus pajudame Saareemaa salos link, kurioje ir vyks varžybos. Vakarop atvykstame į Kuressaare miestą kuriame būsime apsistoję visų varžybų metu. Šiame ralyje pirmą kartą sezone Aleksėjam teks važiuoti tamsoje, taigi atvykę į salą, paruošiame automobilį ir laukiame sportininkų, jie turi atvežti visą reikiamą ekipiruotę penktadienio techninei apžiūrai, bei susireguliuoti papildomus žibintus naktiniams greičio ruožams. Atlikę visus darbus einame ilsėtis.

Penktadienis – 10:24 ryto, mums paskirta automobilio techninė patikra prieš varžybų startą. Ryte atvykstame į techninę apžiūrą, be jokių nesklandumų susitvarkome visus formalumus ir keliaujame į serviso zoną, kur tradiciškai statysimės „palapinių mietelį“. Atlikę visus pasiruošimo darbus laukėme varžybų starto.

Pirmieji trys greičio ruožai ( bendras jų ilgis 17,65 km) vyks tamsiu paros metu, o tai sportininkus priverčia maksimaliai susikoncentruoti į vairavimą, nes tamsoje daug lengviau padaryti klaidą kuri gali kainuoti visų varžybų rezultatą. Pirmajame greičio ruože Aleksėjus finišo liniją kerta ketvirtoje pozicijoje, nuo lyderių atsilikimas – 2,2 sekundės. Antrą greičio ruožą sportininkai įveikia greičiausiai, o trečiajame parodo vienodą laiką su Timmu Korges ekipažu, kuris pilotuoja „Ford Fiesta R5“ automobilį. Po šių greičio ruožų seka 40 minučių servisas, per kurį komanda turi pilnai sustyguoti automobilį šeštadienio greičio ruožams.

Atvykęs į servisą Aleksėjus pasako, kad galiniame kairiajame rate girdis pašalinis garsas, komanda nuodugniai viską patikrina ir randa atsilaisvinusį vieną pakabos varžtą, laimei, kad varžtas tik atsilaisvino ir nepridarė didesnės žalos automobilio pakabai. Viską sutvarkius automobilis keliauja į uždarą parką, o sportininkai ir komanda vyksta ilsėtis.

Po pirmos ralio dienos lyderių rikiuotė atrodo taip: Pirmas Timmu Korge ir Erki Pints ekipažas, antri Aleksėjus Lukyanukas ir Alekėjus Arnautovas atsiliekantys 1,4 sekunde, treti Siimo Plangi ekipažas su dešimtos kartos „Mitsubishi“.

Šeštadienis – varžybų startas 8 valandą ryte, įveikti dar teks daugiau nei 92 km greičio ruožų. Galima sakyti, kad varžybos dar tik prasideda.

Ketvirtame, penktame ir šeštame greičio ruožuose vyksta atkakli kova, greičio ruožų įveikimo laikai tarp sportininkų ekipažų skiriasi vos sekunde ar jos dalimis. Lyderių trejetukas išlieka toks pat kaip ir po pirmosios ralio dienos, tačiau Timmu Korges ekipažas po mažu ima tolti ir skirtumas nuo mūsų ekipažo padidėja iki 5,6 sekundžių, į nugarą kvėpuoja ir atsipalaiduoti neleidžia S. Plangi ekipažas atsiliekantis vos 2,4 sekundes. Kova įnirtinga, o laiko intervalai tokie maži jog padarius bent menkiausią klaidą gali „nukristi“ į rikiuotės galą.

Po šių greičio ruožų komanda turi 40 minučių servisą automobilio peržiūrai bei remontui. Automobilis veikia kaip šveicariškas laikrodis, be menkiausių gedimų taigi serviso metu atliekami standartiniai patikrinimo darbai, uždedamos naujos padangos ir automobilis išleidžiamas į trasą. Iki varžybų finišo lieka keturi greičio ruožai.

Septintajame greičio ruože Aleksėjus Lukyanukas ir Alekėjus Arnautovas finišo liniją kerta antri, nuo lyderių ekipažo atsilikę vos 0,8 sekundės dalimi, treti už nugaros S. Plangio ekipažas, šiame greičio ruože atsilikę 4,3 sekundes. Per aštuntąjį ir devintąjį greičio ruožą S. Plangio ekipažas sumažina atsilikimą iki 3,5 sekundės, o T. Korge su pranašesniu „Ford Fiesta R5“ automobiliu įgauna 11,2 sekundžių pranašumą.

Lieka vienintelis 9,95 km ilgio greičio ruožas, kuriame spręsis varžybų nugalėtojas. Mūsų komandos tikslas šiose varžybose buvo, bet kokia kaina pasiekti finišą kuo aukštesnėje pozicijoje, kad laimėtumėme absoliutų 2014 metų Estijos ralio čempiono titulą. Žinoma, absoliutus čempionatas yra svarbiau nei laimėti šias varžybas, tačiau Aleksėjus ne iš tų sportininkų, kad lengvai atiduotų pergalę kitiems. Beveik dešimties kilometrų greičio ruože pasivyti ir aplenkti lyderius yra neįmanoma, nebent jie padarytų klaidą, o už nugaros važiuojantis S. Plangi ekipažas dar turi galimybę mus pasivyti. Taigi ralis nesibaigia iki paskutinio varžybų metro.

10 greičio ruožas kuris buvo lemtingas mūsų ekipažui. Viename iš posūkių Aleksėjai padaro klaidą, atlėkę į posūkį nesuvaldo automobilio ir jis dideliu greičiu apsisuka ant kelio, laimei sportininkai neužstringa pakelės griovyje ir gali tęsti varžybas. Prarastos brangios sekundės lemia tai, kad S. Plangio ekipažas mus aplenkia ir laimi pirmą vietą klasėje ir antrą absoliučiai. Aišku kažkiek apmaudu, kad paskutiniame greičio ruože nukritome viena pozicija žemiau, tačiau tikrai nėra ko nusivilti, juk iškovojome visų metų čempionų titulą.

Po lenktynių, varžybų teisėjai nutarė patikrinti visus tris lyderių ekipažų automobilius ar jie atitinka kelemus techninius reikalavimus. Po apdovanojimų pakylos vykstame į uždarą parką iš kurio pasiėmę sportinį bolidą keliaujame į patikrą. Beveik dvi valandas trukusi patikra praėjo sklandžiai ir nei viename automobilyje nebuvo rasta neatitikimų. Sulaukiame sveikinimų iš Estijos ralio techninių komisarų, jie spaudžia mums rankas ir tikisi išvysti vėl sekančių metų sezone.

„EAMV Motorsport“ komandos ekipažo pasiekimai 2014 metų Estijos ralio čempionate

Rally Harju – iškovota 1 vieta absoliučiai ir 1 vieta klasėje

Rally Viru – iškovota 2 vieta absoliučiai ir 1 vieta klasėje

ERC Rally Estonia – iškovota 2 vieta absoliučiai Europos čempionato įskaitoje ir 1 vieta klasėje Europos čempionato įskaitoje

ERC Rally Estonia – iškovota 1 vieta absoliučiai Estijos čempionato įskaitoje ir 1 vieta klasėje čempionato įskaitoje

Rally Kurzeme – iškovota 1 vieta absoliučiai ir 1 vieta klasėje

Rally Tartu – iškovota 1 vieta absoliučiai ir 1 vieta klasėje

Rally Saaremaa – iškovota 3 vieta absoliučiai ir 2 vieta klasėje